کامپیوتر و شبکه

نحوه کار NAT پویا چگونه است؟

dynamic Nat (NAT پويا) آدرس های IP را به شبکه داخلی اختصاص می دهد.

NAT به عنوان یک راه حل کوتاه مدت و سریع برای رفع مشکل IP استفاده می شود. از NAT بیشتر در آدرس دهی های خصوصی (Private) استفاده می شود. NAT مخفف عبارت Network Address Translation به معنی آدرس شبکه می باشد. در واقع نات به عنوان واسط بین اینترنت یا شبکه Public و یک شبکه محلی یا شبکه Private عمل کند. dynamic Nat (NAT پویا) آدرس های آی پی را به شبکه داخلی اختصاص می دهد.

در ادامه با قاصدک سافت همراه باشید تا با نحوه کار  dynamic Nat (NAT پویا) آشنا شوید.

قابلیت های NAT چیست؟

 

dynamic Nat (NAT پویا) چیست؟

در dynamic Nat یک رنج از آدرس های global داریم و تنها این رنج آدرس ها را به شبکه داخلی اختصاص می دهیم. تا زمانی که هر دستگاه نیاز به استفاده از اینترنت را داشت از آنها استفاده کند. برای مثال یک کاربر می خواهد از اینترنت استفاده کند. با شروع به کار او یک آدرس global از این رنج به او اختصاص داده می شود.

این مطلب را هم بخوانید  پروتکل های شبکه

در NAT این کاربر با استفاده از  آدرس global ارتباطش با اینترنت برقرار می شود. بعد از یک بازه زمانی کاربر کارش با اینترنت به اتمام می رسد. و دیگر نیاز به استفاده از اینترنت را ندارد. در این دستگاهی مثل روتر که عمل NAT را انجام می دهد. بعد از یک بازه زمانی مشخص در صورت عدم استفاده آدرس global این آدرس را آزاد خواهد کرد. که سایر دستگاه ها بتوانند از آن استفاده کنند. تعداد آدرس های global با تعداد دستگاه های شبکه داخلی که می خواهند از اینترنت استفاده کنند باید برابر باشد.

این مطلب را هم بخوانید  معرفی شبکه های کامپیوتری

کاربردهای NAT

 

نحوه کار نات پویا

یک شبکه داخلی با استفاده از آدرس های IP که توسط IANA) Internet Assigned Numbers Authority) به شرکت و یا موسس ای اختصاص داده نشود، پیکر بندی می شود. در NAT آدرس های منحصر به فرد، غیر قابل روتینگ نامیده می شوند.
شرکت ها یک روتر را با استفاده از قابلیت های NAT  پیکربندی می کند. روتر دارای یک محدوده از آدرس های IP منحصر به فرد است. توسط IANA در اختیار موسسه و شرکت گذاشته می شود.

Ip چیست؟

کامپیوتر های شبکه محلی در NAT همواره سعی در ارتباط با کامپیوتر های خارج از شبکه را دارند.

روتر اطلاعات را از کامپیوتر در شبکه محلی دریافت می کند.

این مطلب را هم بخوانید  قابليت های NAT چیست؟

روتر آدرس IP غیرقابل روت را در جدول ترجمه آدرس ها ذخیره می کند.

آدرس IP غیر قابل روت را با یک آدرس از مجموعه آدرس های منحصر به فرد جایگزین می کند.

جدول ترجمه، دارای یک  معادله بین آدرس IP غیر قابل روت با یک آدرس IP منحصر به فرد خواهد بود.

وقتی که اطلاعات از کامپیوتر مقصد خارج می شود. روتر آدرس مقصد اطلاعاتی را بررسی خواهد کرد. و جدول آدرس های ترجمه را در کامپیوتر های جست و جو می کند تا اطلاعات موجود در شبکه را به دست بیاورد. روتر آدرس مقصد اطلاعاتی را تغییر می دهد. و آن را برای کامپیوتر مورد نظر ارسال می کند.

 

تماس رایگان با پشتیبانی

ثبت نام رایگان در سامانه پیامکی

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

2 فکر در مورد “ نحوه کار NAT پویا چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *