کامپیوتر و شبکه

IP چیست؟ کاربرد آی پی در شبکه اینترنت

آدرس IP راه ارتباطی با کامپیوتر و شبکه های مختلف

آدرس IP یک شناسه آنلاین منحصر بفرد است. هر کامپیوتر در شبکه  آی پی مخصوص خود را دارد. با جست و جوی My IP  در گوگل آی پی دستگاه خود را پیدا کنید. آدرس IP استاندارد پروتکل IPv4 از چهار قسمت شامل اعداد تشکیل می‌شود که این قسمت‌ها با نقطه (.) از هم جدا می‌شوند. آی پی یکی از اصطلاحات شبکه است. IP مخفف Internet Protocol است. در واقع آی پی آدرسی است که به دستگاه های متصل به اینترنت اختصاص داده می شود.

در ادامه با قاصدک سافت همراه باشید. تا با واژه آی پی به طور کامل آشنا شوید.

معرفی شبکه های کامپیوتری

 

 

IP چیست؟

آی پی پایه و زیر بنای اینترنت محسوب می شود. هر دستگاهی برای شناسایی و امکان اتصال به آن شبکه نیاز به یک شناسه دارد. این شناسه تحت عنوان آی پی به دستگاه های مختلف شناخته می شود. آی پی دسترسی دستگاه های مختلف و همچنین دسترسی به شبکه را فراهم می کند.

این مطلب را هم بخوانید  قابليت های NAT چیست؟

همه دستگاه های هوشمند یک آی پی مخصوص خود دارند. برای برقراری ارتباط میان دو یا چند کامپیوتر به آدرس آی پی آنها نیاز داریم. حتی اگر دو یا سه کامپیوتر هم داشته باشیم که قرار باشد با یکدیگر یک شبکه (Network) را تشکیل دهند و با یکدیگر ارتباط داشته باشند، نیاز است که هر یک از آنها آدرس مشخص داشته باشند.

این مطلب را هم بخوانید  بهینه سازی استفاده از فایروال

حتی اگر تعداد این کامپیـوتر ها بیشتر شود و در نقاط مختلف دنیا پخش شوند و به جای شبکه داخلی (Internal Network) یک شبکه بین‌ المللی (Internet) نیاز داشتیم. باز هم به آدرس آی پی برای برقراری ارتباط نیاز داریم.

 

روش های به دست آوردن آی پـی در کامپیوتر Computer

روشهای مختلفی برای به دست آوردن آی پی کامپیوتر وجود دارد. شما می توانید از روش های زیر برای پیدا کردن آی پی سیستم خود استفاده کنید.

پیدا کردن آی پی کامپیوتر از طریق گوگل با سرچ My IP
فهمیدن آی پی سیستم از طریق CMD
فهمیدن آی پی با تنظیمات شبکه
پیدا کردن IP کامپیوتر در ویندوز ۱۰
ابزار آنلاین فهمیدن آی پی در کامپیوتر

این مطلب را هم بخوانید  مبانی فیبر نوری

 

 نحوه اختصاص ای پـی

نحوه اختصاص IP به عناصر مورد نیاز در شبکه های مبتنی بر TCP/IP یکی از موارد بسیار مهم است. اختصاص آی پی ممکن است به صورت دستی و توسط مدیریت شبکه انجام شود. یا با عناصر سرویس دهنده نرم افزاری نظیر DHCP و یا NAT انجام شود.

مدل آدرس دهی یکی از عناصر مهم در زیرساخت شبکه های مبتنی بر TCP/IP است. مدل انتخابی باید اطمینان دهد که این  اطلاعات ارسالی به درستی به مقصد خواهند رسید. نسخه شماره چهار IP از ۳۲ بیت برای آدرس دهی استفاده کرده است.

 

نشانی آی پـی چیست؟

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

2 فکر در مورد “ IP چیست؟ کاربرد آی پی در شبکه اینترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *