کامپیوتر و شبکه

NAT چیست و چه کاربردهایی درد؟

Network Address Translation رفع مشکل آدرس های IP برای برقراری ارتباط با اینترنت و شبکه

NAT به عنوان یک راه حل کوتاه مدت و سریع برای رفع مشکل آی پی استفاده می شود. از NAT بیشتر در آدرس دهی های خصوصی (Private) استفاده می شود. NAT مخفف Network Address Translation است. در واقع نات به عنوان واسط بین اینترنت یا شبکه Public و یک شبکه محلی یا شبکه Private عمل کند. به این صورت که یک نشانی IP یکتا به عنوان نماینده گروهی از کامپیوترها در شبکه Public عمل می کند.

در ادامه با قاصدک سافت همراه باشید تا بیشتر با واژه Network Address Translation آشنا شوید.

قابلیت های NAT

 

کاربرد NAT چیست؟

Network Address Translation راهکاری کاربردی برای ارتباط برقرار کردن با اینترنت است. معنای دقیق نات به این صورت است: Network Address Translation راه حلی به سازمان ها و شرکت ها است. سازمان ها از نات برای ایجاد آدرس های خصوصی IPv4 درشبکه­ های LAN خود استفاده می کنند تا بتوانند به درستی با اینترنت ارتباط برقرار کنند.

این مطلب را هم بخوانید  نحوه کار Overloading پويا

Network Address Translation با استفاده مجدد از نشانی های IP به ما در بهبود امنیت کمک می کند. مسیریاب نات ترافیک ورودی و خروجی از شبکه private را ترجمه می کند. کمبود نشانه های IP یکی از دلایل استفاده از NAT است.

Network Address Translation به یک دستگاه اجازه می دهد که بصورت یک روتر عمل کند. در این حالت NAT به عنوان یک آژانس بین اینترنت (شبکه عمومی) و یک شبکه محلی ( شبکه خصوصی ) رفتار می کند. این به این معنی است که صرفا یک IP منحصر بفرد برای نمایش مجموعه ای از کامپیوترها مورد نیاز خواهد بود.

نحوه کار NAT پویا

دلایل استفاده از آن چیست؟

اینترنت با سرعتی باورنکردنی همچنان در حال گسترش است. تعداد کامپیوترهای ارائه دهنده اطلاعات (خدمات) و کاربران اینترنت روزانه تغییر و رشد می یابد. با اینکه نمی توان دقیقا اندازه اینترنت را مشخص کرد. ولی تقریبا یکصد میلیون کامپیوتر میزبان (Host) و ۳۵۰ میلیون کاربر از اینترنت استفاده می کنند.

این مطلب را هم بخوانید  مد انتقال غيرهمزمانATM -Asynchronous Transfer Mode

رشد اینترنت چه نوع ارتباطی با Network Address Translation دارد؟ هر کامپیوتر به منظور ارتباط با سایر کامپیوترها و سرویس دهندگان وب بر روی اینترنت، باید دارای یک آدرس IP باشد. IP یک عدد منحصر بفرد ۳۲ بیتی بوده که کامپیوتر موجود در یک شبکه را مشخص می کند.

اولین مرتبه ای که مسئله آدرس دهی توسط IP مطرح شد. کمتر کسی به این فکر می افتاد که ممکن است خواسته ای مطرح شود که نتوان به آن یک آدرس را نسبت داد. با استفاده از سیستم آدرس دهی IP می توان ۴٫۲۹۴٫۹۷۶٫۲۹۶ (۲۳۲) آدرس را تولید کرد.

IP چیست؟

تعداد واقعی آدرس های قابل استفاده کمتر از مقدار ( بین ۳٫۲ میلیارد و ۳٫۳ میلیارد ) فوق است. علت این امر، تفکیک آدرس ها به کلاس ها و رزو بودن برخی آدرس ها برای multicasting ، تست و موارد خاص دیگر است.

این مطلب را هم بخوانید  شبکه های خصوصی مجازی

همزمان با انفجار اینترنت و افزایش شبکه های کامپیوتری، تعداد IP موجود، پاسخگوی نیازها نبود. منطقی ترین روش، طراحی مجدد سیستم آدرس دهی IP با استفاده از Network Address Translation است. تا امکان استفاده از آدرس های IP بیشتری فراهم شود. موضوع فوق در حال پیاده سازی بوده و نسخه شماره شش IP، راهکاری در این زمینه است.

نحوه کار Overloading 

چندین سال طول خواهد کشید تا سیستم فوق پیاده سازی شود. چرا که باید تمامی زیرساخت های اینترنت تغییر واصلاح شوند. Network Address Translation با هدف کمک به این مشکل طراحی شده است.

شبکه رایانه ای چیست؟

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

3 فکر در مورد “ NAT چیست و چه کاربردهایی درد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *