کامپیوتر و شبکه

قابلیت های NAT چیست؟

قابلیت های NAT در آدرس دهی IP شبکه های خصوصی

NAT به عنوان یک راه حل کوتاه مدت و سریع برای رفع مشکل IP استفاده می شود. از NAT بیشتر در آدرس دهی های خصوصی (Private) استفاده می شود. NAT مخفف Network Address Translation است. در واقع نات به عنوان واسط بین اینترنت یا شبکه Public و یک شبکه محلی یا شبکه Private عمل کند. قابلیت NAT مشابه یک تلفنچی در یک اداره بزرگ است.

در ادامه با قاصدک سافت همراه باشید تا با قابلیت های NAT آشنا شوید.

 

قابلیت های NAT چیست؟

کاربرد و قابلیت های NAT مشابه یک تلفنچی در یک اداره بزرگ است. فرض کنید شما به تلفنچی اداره خود اعلام کرده اید که تماس های تلفنی مربوط به شما را تا به شما اعلام نکرده، وصل نکند.

شما به تلفتچی اداره می گویید که منتظر تماس تلفن از طرف یکی از مشتریان هستم. در صورت تماس او، آن را به دفتر من وصل کنید. مشتری مورد نظر با اداره شما تماس می گیرد و به تلفنچی اعلام می کند که قصد گفتگو با شما را دارد.  تلفنچی جدول مورد نظر خود را بررسی می کند تا نام شما را در آن پیداکند. تلفنچی متوجه می شود که شما تلفن فوق را درخواست کرده اید. بنابراین تماس مورد نظر به دفتر شما وصل خواهد شد.

NAT توسط شرکت سیسکو و برای استفاده در یک دستگاه (فایروال، روتر، کامپیوتر) ارائه شده است. NAT بین یک شبکه داخلی و یک شبکه عمومی مستقر می شود و مدل ها و قابلیت های مختلفی دارد.

 

انواع مدل های NAT

NAT ایستا

عملیات مربوط به ترجمه آدرس IP غیر ریجستر شده به یک آدرس IP ریجستر شده را انجام می دهد. این روش برای زمانی که قصد استفاده از یک دستگاه را از طریق خارج از شبکه داشته باشیم، مفید و قابل استفاده است. در مدل فوق همواره IP 192.168.32.10 به IP 213.18.123.110 ترجمه خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید  IP چیست؟ کاربرد آی پی در شبکه اینترنت

NAT پویا

آدرس IP غیر ریجستر شده را به یک IP ریجستر شده ترجمه می کند. در ترجمه فوق از گروهی آدرس های IP ریجستر شده استفاده خواهد شد.

 

Over Loading پویا

این مدل شکل خاصی از NAT پویا است. در این مدل چندین IP غیر ریجستر شده به یک IP ریجستر شده با استفاده از پورت های متعدد، ترجمه خواهند شد. به روش فوق PAT) Port Address Translation) نیز گفته می شود.

 

Over lapping

شبکه خصوصی از مجموعه ای IP ریجستر شده استفاده می کند. و توسط شبکه دیگر استفاده می شود. NAT باید آدرس ها را به آدرس های IP ریجستر منحصر به فرد ترجمه کند. نات همواره آدرس های یک شبکه خصوصی را به آدرس های ریجستر منحصر به فرد ترجمه می کند.

همچنین آدرس های ریجستر  عمومی را به آدرس های منحصر به فرد در یک شبکه خصوصی ترجمه می کند. (در هر حالت خروجی NAT، آدرس های IP منحصر بفرد خواهد بود. آدرس های فوق می تواند در شبکه های عمومی ریجستر جهانی باشند و در شبکه های خصوصی ریجستر محلی باشند.)

 

شبـکه های خصوصی مجازی

 

شبکه اختصاصی چیست؟

شبکه اختصاصی (خصوصی) معمولا به صورت یک شبکه LAN می باشند. به این نوع شبکه ها که از آدرس های IP داخلی استفاده می کنند حوزه محلی می گویند. اغلب ترافیک شبکه در حوزه محلی بصورت داخلی بوده و بنابراین ضرورتی به ارسال اطلاعات خارج از شبکه را نخواهد داشت.

این مطلب را هم بخوانید  شبکه های LAN جزاير اطلاعاتی

شبکه های محلی دارای آدرس های IP ریجستر و یا غیر ریجستر هستند. اگر کامپیوتر ها از آدرس های IP غیر ریجستر استفاده می کنند. باید از NAT برای ارتباط با دنیای خارج از شبکه محلی استفاده کنند.

NAT می تواند با استفاده از روش های متفاوت پیکربندی شود.

IP آدرس ها خصوصی به دو گروه تقسیم می شوند: یک گروه کوچک که توسط NAT استفاده (Outside local address) می شود. گروه بزرگتر که توسط شبکه محلی (Inside local address) استفاده می شوند.

آدرس های Outside local برای ترجمه به آدرس های منحصر بفرد IP استفاده می شوند. آدرس های منحصر بفرد، outside global نامیده می شوند.

 

ارتباط کامپیوتر ها در حوزه داخلی

اکثر کامپیوتر های موجود در شبکه داخلی با استفاده از آدرس های inside local با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
برخی از کامپیوتر های موجود در حوزه داخلی که نیازمند ارتباط دائم با خارج از شبکه باشند. از آدرس های inside global استفاده و به این ترتیب نیازی به ترجمه نخواهند داشت.

زمانی که کامپیوتر موجود در شبکه محلی که دارای یک آدرس inside local است. قصد ارتباط با خارج شبکه را داشته باشد، اطلاعات او در اختیار NAT قرار خواهد گرفت.

بهینه سازی استفاده از فایروال

بررسی قابلیت های NAT

NAT جدول روتینگ خود را بررسی می کند تا به این اطمینان برسد که برای آدرس مقصد یک entry در اختیار دارد. اگر ورودی وجود داشته باشد. NAT  اطلاعات را ترجمه می کند. و یک entry برای آن ایجاد می کند. و آن را در جدول ترجمه آدرس (ATT) ثبت خواهد کرد.

این مطلب را هم بخوانید  ADSL چیست؟

با استفاده از آدرس inside global، روتر اطلاعات را به مقصد ارسال می کند.
کامپیوتر موجود در شبکه اینترنت، اطلاعات را برای شبکه خصوصی ارسال می کند. آدرس مبدا اطلاعاتی از نوع outside global است. آدرس مقصد یک آدرس inside global است.

NAT در جدول مربوطه به خود جستجو و آدرس مقصد را تشخیص می دهد. و در ادامه آن را به کامپیوتر موجود در حوزه داخلی نسبت می دهد.

NAT آدرس های inside global  اطلاعاتی را به آدرس های inside local ترجمه می کند. و آنها را برای کامپیوتر مقصد ارسال خواهد کرد.

روش Overloading از یک ویژگی خاص پروتکل TCP/IP استفاده می کند. این ویژگی این امکان را فراهم میکند که یک کامپیوتر قادر به پشتیبانی از چندین اتصال همزمان با یک و یا چندین کامپیوتر با استفاده از پورت های متفاوت TCP و یا UDP باشد.

 

 

برگرداندن نشانی شبکه چیست؟

اطلاعات IP یک Header

آدرس مبدا: آدرس کامپیوتر ارسال کننده اطلاعات است.

مبدا: شماره پورت TCP و یا UDP توسط کامپیوتر مبدا به اطلاعاتی نسبت می دهد.

آدرس مقصد: آدرس کامپیوتر دریافت کننده اطلاعات است.

مقصد: شماره پورت مقصد TCP و یا UDP کامپیوتر ارسال کننده برای باز کردن اطلاعات برای گیرنده است.

آدرس ها: کامپیوتر های مبدا و مقصد را مشخص می کند. شماره پورت این اطمینان را ایجاد می کند که ارتباط بین دو کامپیوتر دارای یک مشخصه منحصر بفرد است. هر شماره پورت از شانزده بیت استفاده می کند.

 

تماس رایگان با پشتیبانی

ثبت نام رایگان در پنل پیامک

 

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

2 فکر در مورد “ قابلیت های NAT چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *