مقالات

VOIP یا تلفن اینترنتی چیست؟

VOIP چیست؟

VOIP یا تلفن اینترنتی چیست؟
ارتباطات یکی از نیازهای حیاتی بشریت است. و انسان همواره به دنبال فن آوری هایی بوده که بتواند با همنوعان خود ارتباط برقرار نماید. یکی از فناوری های جدید فناوری VOIP (تلفن اینترنتی) است. که با استفاده از آن می توان از زیرساخت های شبکه اینترنت به جای خطوط تلفن معمولی، برای مکالمات تلفنی استفاده نمود.

در ادامه با قاصدک سافت همراه باشید تا اطلاعات بیشتری راجع به تلفن اینترنتی و راه اندازی VOIP در اصفهان به دست بیاورید.

بخوانید: NAT چیست؟

تلفن ویپ VOIP چیست؟

VOIP مختصر عبارت Voice Over Internet Protocol است. و با نام IP Telephony و یا تلفن اینترنتی شناخته می شود. این فناوری امکان استفاده از شبکه دادها را به منظور انجام مکالمات تلفنی فراهم می کند. در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتی، VOIP از فناوری دیجیتال استفاده می نماید.

این مطلب را هم بخوانید  رایج ترین کاربرد CMS سی ام اس چیست؟

با استفاده از فناوری VOIP صدای انسان توسط بسته های اطلاعاتی IP و از طریق شبکه مبتنی بر داده مانند اینترنت ارسال می گردد. در واقع فناوری VOIP یک مجموعه از سخت افزار و نرم افزار است. که به ما کمک می کند تا از شبکه داده به عنوان واسط انتقالی برای تماس های تلفنی استفاده کنیم.

استفاده از این روش به علت حذف مراکز تلفن را دور از دایره تماس، از نظر هزینه بسیار به صرفه است. امروزه مکالمات صوتی گسترده ای از طریق شبکه های مبتنی بر داده (اینترنت) انجام می پذیرد.

بخوانید: ADSL چیست؟

 

نحوه ارتباط با استفاده از تلفن اینترنتی

نحوه کلی برقراری یک مکالمه با استفاده از فناوری ویپ به این صورت است. درخواست تماس کاربر از طریق شبکه مخابرات سنتی به ارائه دهنده خدمات VOIP Provider ارسال می شود.  از طریق این سرویس دهنده با استفاده از شبکه دادها و شبکه عمومی مخابرات The Public Switching Telephone Network یا به اختصار PSTN به مقصد هدایت می شود.

این مطلب را هم بخوانید  CRM فروش و مدیریت آن

 

انواع مکالمه به تفکیک شبکه IP و سنتی

ابزار VOIP با ابزار VOIP

طی این مکالمه دو وسیله که به شبکه مبتنی بر IP متصل هستند با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. (نمونه ای از این حالت سرویس (Point –Point) ما بین دفاتر نمایندگی می باشد.

 

ابزار VOIP با تلفن معمولی

در این نوع مکالمه وسیله متصل به پروتکل IP با دستگاه تلفنی که به شبکه مخابرات سنتی متصل است ارتباط برقرار می کند. در این صورت یک دستگاه متصل به IP نقش واسط را در تبدیل اطلاعات از شبکه IP به شبکه مخابرات سنتی بر عهده دارد.

این مطلب را هم بخوانید  ویژگی های یک وب سایت خوب

 

تلفن سنتی با تلفن سنتی

این نوع مکالمه به طور معمول به دلیل مسافت بالای بین دو فرد برقرار کننده مکالمه و به منظور صرفه جوئی در هزینه گفت و گو شکل می گیرد. در این نوع ارتباط هر یک از دو تلفن توسط شبکه مخابراتی سنتی به یک دستگاه متصل به شبکه IP مرتبط می شوند. و ارتباط VOIP بین این دو دستگاه کمکی شکل می گیرد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات شما راجع به فناوری VOIP (تلفن اینترنتی) چیست؟ آیا شما از این فناوری استفاده می کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

3 فکر در مورد “ VOIP یا تلفن اینترنتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *