کامپیوتر و شبکه

WAP: Wireless Application Protocol

WAP در واقع جديدترين شيوه ارائه #اطلاعات برروي نوترين سيستم هاي موجود مي باشد. بطور خلاصه در اين تكنولوژي اطلاعات موجود در بسترهاي مختلف ازطريق #گوشي_هاي_تلفن_همراه دريافت و يا ارسال شده و اطلاعات پس از پردازش در سيستم هاي كامپيوتري مرتبط جهت دستيابي #كاربران، به عوض دريافت ازطريق كامپيوتر به تلفن هاي همراه انتقال مييابد.

 WAP :

WAP در واقع جدیدترین شیوه ارائه #اطلاعات برروی نوترین سیستم های موجود می باشد. بطور خلاصه در این تکنولوژی اطلاعات موجود در بسترهای مختلف ازطریق #گوشی_های_تلفن_همراه دریافت و یا ارسال شده و اطلاعات پس از پردازش در سیستم های کامپیوتری مرتبط جهت دستیابی #کاربران، به عوض دریافت ازطریق کامپیوتر به تلفن های همراه انتقال مییابد.

بنیانگذار این #تکنولوژی در ابتدا شرکت #نوکیا بوده که برای ایجاد این بستر جدید تا سطح تعریف پروتکل های مربوطه نیز اقدام نموده است . پس از معرفی تکنولوژی درابتدا کلیه شرکت های #بین_المللی #تولید_کننده #تلفن_همراه باایجاد یک مجمع مشترک مبادرت به تصحیح و تایید پروتکل های مربوطه درزمینه سرویس دهندگان اطلاعات و همچنین نمایشگر برروی گوشی نمودند که نهایتاً در ماه های اول سال ۱۹۹۹این تکنولوژی نهایی شده و به تصویب رسید. درحال حاضر شرکت های موجود در این #کنسرسیوم به بیش از ۲۰۰ شرکت مختلف که در گستره های مختلفی فعالیت دارند بالغ شده است که این امر اهمیت این سرویس را نمایش می دهدWAP سرویسی است که اطلاعات موردنظر کاربر، به عوض دریافت از #اینترنت و نمایش برروی کامپیوتر ازطریق #موبایل دریافت و با کمی محدودیت امکان ارسال و دریافت کلیه اطلاعات موردنظر برقرار می گردد. بستر اطلاعاتی به صورت Text Base بوده و در موارداستفاده کمتر از ابزارهای گرافیکی موجود در اینترنت استفاده می گردد. این امر از یک جهت به علت محدودیت نمایشگری گوشی بوده و ازسوی دیگر ذات اطلاعات نمایشی، استفاده کمتری از محیط های گرافیکی به عمل می آورد. نسل آینده تلفن های همراه باتوجه به در اختیار داشتن صفحات نمایشی گرافیکی این محدودیت را نیز ازبین برده و در سال های آینده امید می رودکه کلیه اطلاعات و در تمامی شاخه ها برروی #صفحه_نمایشگر موبایل به تصویر آورده شود.
بطور کلی بستر ارسال و دریافت اطلاعات دراین تکنولوژی تفاوت چندانی باروش ارائه اطلاعات ازطریق اینترنت و دریافت ازطریق کامپیوتر ندارد خصوصاً تنظیماتی که کاربرمجبوراست جهت استفاده ازاین سیستم انجام دهدتغییری باروش استقاده ازاینترنت نداردازسوی دیگراطلاعات دریافتی هم می تواندبه شکل اطلاعات خصوصی برروی بستر اینترنت به گوشی منتقل شود و هم توانایی این وجود داردکه اطلاعات از طریق بستر ارتباطی اینترنت دریافت و یا ارسال گردد. امروزه هم سو باگسترش روزافزون شبکه های جهانی اطلاع رسانی برروی موبایل #شبکه_های_خصوصی آن نیزحتی باسرعتی بیشتر در حال راه اندازی و استفاده می باشد.

این مطلب را هم بخوانید  مبانی شبکه های بدون کابل

فهرست استقاده های کلی این سیستم به شرح زیرمی باشد:

۱- اطلاعات خبری : اغلب شرکتهای بزرگ خبررسانی دنیا موازی با سایت اینترنتی خود سایت مخصوص موبایل نیز راه اندازی نموده اند.
۲- اطلاعات بورس : اغلب سرویس دهندگان #بورس در دنیا مبادرت به ارائه اطلاعات برروی تلفن همراه نموده اند. این امر به علت سرعت بالای تغییرات و اهمیت دریافت سریع اطلاعات بسیار رو به گسترش می باشد
۳- اطلاعات بانکی : بانک های معتبر در دنیا همراه با سرویس های اضافه که به مشتریان خود می دهند اطلاعات حساب های جاری مشتری رابه صورت Online از طریق تلفن های همراه به افراد ارسال می دارند. حتی در مواردی امکان انتقالات مالی نیز از این طریق ایجاد شده است .
۴- اطلاعات علمی و فرهنگی: برای استفاده از سرویس WAP در انتخاب گوشی تلفن همراه باید توجه لازم صورت پذیرد. ماننداستفاده از اینترنت از طریق کامپیوتر که درواقع کامپیوتر باید مسلح به یک مرورگر صفحات Web باشد (مانند Netscape,Ie) گوشی های قابل استفاده برای دریافت این سرویس نیز باید #مرورگر WAP را دراختیار داشته باشند. این سری از گوشی ها از شش ماهه دوم سال ۱۹۹۹ به شدت در بازار افزایش یافته اند. به طورکلی برای انتخاب گوشی ،باید توجه شود که در دفترچه های راهنمای گوشی موردنظر یکی از موارد زیر ذکر شده باشد: Active Internat Service-Enabled Microbrowser-With Wap Browser-Wap Enabled تمام گوشی های فوق دارای مودم داخلی خواهد بود. درصورتی که احتمالاً گوشی موردنظر مرورگر WAP را داشته اما مودم نداشته باشد(که بعیدبه نظرمی رسد) می توان ازطریق مودم خارجی جهت ارتباط استفاده نمود. جهت ارتباط اینترنتی در داخل ایران باید #سرویس معروف به #دیتاData ازمخابرات محلی تلفن همراه برای سیم کارت مربوط خریداری گردد. این سرویس به عنوان سرویس ویژه ازطریق مخابرات ارائه می گردد. به طورخلاصه هر دستگاه تلفن همراه برای استفاده از سرویس WAP باید دو امکان راداشته باشد:

این مطلب را هم بخوانید  شبکه های LAN جزاير اطلاعاتی

۱- مرورگر WAP داشته باشد.
۲- سرویس ویژه“ دیتا“ از مخابرات گرفته شده باشد.
تنظیمات اساسی برروی گوشی برای ارتباط به شرح زیر است :
ـ در زمان تماس حتی المقدور شارژ تلفن همراه حداکثر باشد. این امر به مودم داخلی این امکان را می دهدکه ارتباط پایدارتری برقرار نماید.
– حتی المقدور در منطقه ای قرار بگیریم که #آنتن_دهی تلفن همراه بسیار بالا است
– تنظیم Bearer که در کشور ایران حتما باید “Data “ باشد.
– شماره تلفن سرویس دهنده در Dial up Number وارد شود.
– IP سرویس دهنده در سیستم معرفی گردد.
– ترجیحا سرعت ارتباطی Data Call Speed بر روی ۹۶۰۰ تنظیم گردد.
البته بالاترین سرعت ارتباطی مقدار ۱۴۴۰۰ می باشد که اغلب در خطوط تلفن ایران اتفاق نمی افتد. از روش Autobauding حتی المقدور استفاده نشود.
– نام کاربر و Password که از سرویس دهنده دریافت نموده اید در محل خود وارد شود .
– برای ارتباط با سایت های اطلاعاتی مورد نظر آدرس سایت را باید در سیستم و در Bookmarks گوشی خود وارد کرده باشید. ترجیحاً حتماً در ابتدای آدرس http:// را وارد نمایید.
– پس از انجام تنظیمات در صورت انتخاب یک آدرس از Bookmark اتصال برقرار شده و پس از برقراری ارتباط #اطلاعات بر روی صفحه تلفن همراه نمایش می یابد.
– در پایان، لیست گوشی های قابل استفاده جهت سرویس WAP ارائه می شود .

این مطلب را هم بخوانید  فایروال چیست؟

اطلاعات | اینترنت | تکنولوژی

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *