مقالات

قیمت گذاری هوشمندانه برای سودآوری بهتر

امروز به دلیل مواجهه با پدیده جهانی شدن، با فشار زیاد برای کاهش #قیمت روبرو هستیم. نقطه پایانی هر فعالیت تولیدی و تجاری فروش است، بنابراین چنانچه نتوانیم بهترین قیمت را برای #محصولات خود بگذاریم، تمام فعالیتهایی که انجام می‌دهیم تنها هدر دادن وقت خواهد بود. به عبارت دیگر چنانچه #قیمت_گذاری بصورت منطقی و درست صورت نگیرد منابع خود را از دست خواهیم داد. ولی اگر قیمت‌گذاری هوشمندانه صورت بگیرد می توان نسبت به پیشی گرفتن از رقبا امیدوار بود.
با بیان این نکته که قیمت برای مشتری ارزش دارد. بطور کلی با دو نوع استراتژی قیمت گذاری مواجه هستیم استراتژی اول شامل قیمت پائین برای ارزش پائین است و استراتژی دوم قیمت بالا همراه با ارزش بالا را در بر دارد. البته استراتژی سومی نیز وجود دارد که عبارت است از ارائه ارزش بالا با قیمت مناسب، که می تواند مزایای قابل توجهی را برای ما به ارمغان آورد.

این مطلب را هم بخوانید  نرم افزارهای CRM و ویژگی های آن

استراتژی بازاریابی

#ماتریس_قیمت_گذاری:

در این ماتریس که در شکل ۱ دیده می‌شود. محور عمودی ارزش و محور افقی قیمت را نشان می دهد. چنانچه هر محور را به سه قسمت کم، متوسط و زیاد تقسیم کنیم ماتریس ما به ۹ خانه تقسیم خواهد شد که هر خانه ویژگی خاص خود را از نظر ترکیب قیمت – ارزش خواهد داشت.
چنانچه خود را در وسط ماتریس قرار دهیم و موقعیت رقبا را هم در ماتریس مشخص کنیم، می توانیم به بینش و درک مناسبی از وضعیت خود نسبت با رقبا در بازار دست پیدا کنیم و از این طریق با توجه به نقاط قوت و ضعف خود روی بخش مناسبی از بازار متمرکز شده و با توجه به ارزشهایی که ارائه می‌کنیم قیمت مناسب را نیز تعیین کنیم.

این مطلب را هم بخوانید  چرا مشاغل باید در هنگام شیوع COVID-19 در سئو سرمایه گذاری کنند؟

مراحل استفاده از ماتریس قیمت گذاری:

۱٫ تعریف #محصول و بازاری که محصول در آن واقع شده است.
۲٫ مشخص کردن رقبایی که محصول مشابه در آن بازار دارند.
۳٫ قرار دادن محصول خود در وسط ماتریس
۴٫ تعیین موقعیت محصولات رقیب در ماتریس
۵٫ تعیین جنبه‌های اضافی محصول که ارزش افزوده برای مشتریان ایجاد می‌کند.
۶٫ جایگاه‌یابی محصول در بازار با توجه نقاط قوت ضعف محصول ما در مقابل رقبا
۷٫ تعیین قیمت مناسب با توجه به جایگاه انتخابی در بازار و ارزشهایی که ارائه می کنیم.

این مطلب را هم بخوانید  صفر تا صد طراحی وب سایت

محصول | محصولات

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *