کامپیوتر و شبکه

شبکه نوری SONET Synchronous optical Network

SONET يك حمل كننده نوري با سرعت بالاست كه از #كابل_فيبر_نوري به عنوان رسانه انتقال استفاده ميكند. واژهSONET عبارتست از استانداردي كه توسط موسسه ANSI وضع شده است. اتحاديهITU استانداردي برايSONET وضع نموده و آنرا -SDH Synchronous Digital Hierarchy ناميد كه در اروپا مورد استفاده قرار ميگيرد.

SONET یک حمل کننده نوری با سرعت بالاست که از #کابل_فیبر_نوری به عنوان رسانه انتقال استفاده میکند. واژهSONET عبارتست از استانداردی که توسط موسسه ANSI وضع شده است. اتحادیهITU استانداردی برایSONET وضع نموده و آنرا -SDH Synchronous Digital Hierarchy نامید که در اروپا مورد استفاده قرار میگیرد.
معماری نوریSONET براساس چهار #فیبر_نوری با حلقه ای در دو جهت طراحی میشود تا سرویسهایی با حداکثر اطمینان را ارائه نماید. #نرم_افزارهای کاربردی جدید مثلCADCAMوMedia Image به #پهنای_باند وسیعتری نسبت به دیگر نرم افزارهای کاربردی نیاز دارند و SONET پهنای باندی گسترده و با سرعت ارسال بالایی را ارائه میدهد.

این مطلب را هم بخوانید  طرز كار خطوط DSL

مشخصات SONET :

– SONET برای کلیه سطوح از روش مالتی پلکس کردن (تسهیم سازی) بایت استفاده میکند.
– SONET یک #فنآوری با سرعت بالاست که دارای ویژگی اصلاح خودکار مسیر (Self- Correcting Path) میباشد.
– SONETروش مالتی پلکس کردن و دیمالتی پلکس کردن را به کار میبرد.
– #سیگنال_الکتریکی پایه برایSONET عبارتست ازSTS-1(سیگنالهای حامل سنکرون سطح یک)
– SONET با سرعت۸۰۰۰ فریم در ثانیهSTS-1 را ارسال میکند.
– سیگنالهای کندتر میتواند بر روی سیگنالهای سریعتر مستقیما” مولتیپلکس شوند.

این مطلب را هم بخوانید  DSL

اجزاء SONET:

شامل یک مالتی پلکس کننده STS و یک بازمولد(Regenerator)، یک #مالتی_پلکس کننده حذف/اضافه، یک مبدل سیگنال الکتریکی به سیگنال نوری(E/O) و یک دیمالتیپلکس کننده STSاست.
مالتی پلکسرSTS: وظیفه یکSTS-MUXعبارتست از: مولتی پلکس کردن سیگنالها یا الکتریکی ورودی به دادههایی با سرعت بالاتر و نهایتا” تبدیل نتایج به سیگنالهای نوری.
بازمولد(Regenerator) : بازمولد وظیفه تکرارکننده را انجام میدهد. اگر #کابل_نوری از طول استاندارد بلندتر باشد، از بازمولد برای دریافت سیگنالهای نوری و تقویت مجدد آن سیگنالهای نوری استفاده میشود.
مالتی پلکسر حذف کننده/اضافه کننده(Add/Drop Multi Pelexer) : این مالتی پلکسر برای استخراج کردن و یا درج کردن سیگنالهای با سرعت پائین و یا به سیگنالهای مولتی پلکس شده با سرعت بالا بکار میرود. این عمل بدون #دیمالتی_پلکس کردن کامل سیگنالهایSONET انجام میشود.
دیمالتی پلکسرSTS: این دیمالتی پلکس کننده، سیگنالهای نوری را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل نموده و آنها را برای استفاده کنندگان دیمالتی پلکس می کند.

این مطلب را هم بخوانید  مد انتقال غيرهمزمانATM -Asynchronous Transfer Mode

پهنای_باند

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *