مقالات

سیستم مدیریت محتوا cms چیست ؟

CMS سی ام اس چیست؟

سیستم مدیریت محتوا یا (CMS) سی ام اس برای موفقیت بیشتر وب سایت‌ها و اینترانت‌ها (شبکه های داخلی) بسیار لازم و ضروری می‌باشد. با وجود این هنوز بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها با این تکنولوژی آشنایی کفایت کننده‌ای ندارند.

اگر چه اکثر مقاله‌های نوشته شده مربوط به استراتژی رفع اشکالات احتمالی cms ها می‌باشد، تصمیم گرفتیم که به سوال اینکه سیستم مدیریت محتوا چیست؟ پاسخ بدهیم. پس تا انتها با قاصدک سافت همراه باشید.

شاید برای شما مفید باشد:

 

سیستم مدیریت محتوا cms چیست ؟

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

سیستم مدیریت محتوا ( Content Management System  یا  CMS ) یک سیستمی است که جهت مدیریت ساده محتوای سایت‌ها به کار می‌رود.

بطور کلی CMS سی ام اس از دو عنصر تشکیل شده است:

  • برنامه کاربردی مدیریت محتوا (Control management applicant که به اختصار  CMS نامیده می شود).
  • برنامه کاربردی تحویل محتوا (Control delivery applicant  که به اختصار  CAD نامیده می شود).

 

عنصر CMA سی ام اس امکان ایجاد محتوا، اعمال تغییرات و حذف بخش خاصی از محتوای سایت، را بدون نیاز به تخصص خاص و امکانات فنی در زمینه وب، برای طراحی وب سایت فراهم می‌کند.

در نتیجه می‌توان گفت با استفاده از سیستم مدیریت محتوا برای ایجاد سایت ساده نیاز به آشنایی به زبان‌های برنامه نویسی نبوده و حتی نیاز به آشنایی با زبان HTML (Hyper Text Markup Language)  هم نمی باشد.

این مطلب را هم بخوانید  اهمیت داشتن وب سایت برای کسب و کار

عنصر CDA، این اطلاعات را کامپایل می‌کند و از آنها جهت آپدیت سایت استفاده می‌کند.

 

سیستم مدیریت محتوا cms سی ام اس

تشــریح عمکرد CMS

طرز عملکرد سیستم مدیریت محتوا را می‌توان به بخش‌های مختلفی تقسیم بندی کرد  که در زیر توضیح خواهیم داد:

  • ایجاد محتوای سایت
  • مدیریت محتوای سایت
  • انتشار مطالب
  • نمایش مطالب در سایت

 

ایجاد محتوای وب سایت

در سیستم مدیریت محتوا،یک محیطی بسیار ساده و کاربردی به آسانی کار کردن با نرم افزار word  پیاده سازی شده . در حقیقت بدون هیچ نیازی به دانش فنی و یا اطلاعات تخصصی و یا حتی آشنایی با دستورات HTML  فقط نیاز دارید که عبارات مورد نظر خود را وارد کنید.

همچنین سیستم مدیریت محتوا به شما این امکان را می‌دهد که ساختار صفحات وب سایت خود را مدیریت کنید. برای مثال کدام صفحات نمایش داده‌شوند و یا کدام صفحات به هم لینک شوند.

همینطور قابلیت کپی مطالب (drag and drop) بدون بهم‌خوردن ساختار آنها نیز امکان پذیر می‌باشد.

همچنین این روزها  اکثر  CMS  ها محیط طراحی مبتنی بر وب را پشتیبانی می‌کنند و امکان مدیریت محتوا و مدیریت مطالب سایت را از راه دور فراهم می‌کنند.

در حقیقت یکی از مزایایی که باعث محبوبیت CMS هاشده، بخاطر این است که یک محیط نوشتاری و مکانیسم ساده برای وارد کردن محتوای سایت و نگهداری و مدیریت ساده سایت دارا می‌باشد.

این مطلب را هم بخوانید  تاثیر شگفت انگیز اینستاگرام در کسب و کارها

 

 

سی ام اس چیست؟

مدیریت محتوای سایت با CMS 

صفحه های متفاوت و مطالب مرتبطی که وارد می شوند، در هسته مرکزی  CMS  ذخیره می‌شوند. در حقیقت تمام مطالب و تنظیمات مرتبط با هر صفحه در آنجا ذخیره می شوند.

ذخیره کردن همه ی اطلاعات در یک هسته مرکزی، باعث ایجاد ویژگی های کاربردی زیر می‌شود:

  • ردیابی تغییرات در تمامی صفحات توسط کارمندان و همچنین تاریخ اعمال آخرین تغییرات.
  • امکان محدود کردن دسترسی کاربران به صفحات خاص
  • یکپارچه سازی با منابع اطلاعاتی موجود و سیستم های IT

وقتی که صفحه ای ایجاد می‌شود، بطور اتوماتیک صفحه به قسمت مدیریت وارد می‌شود و مدیر مربوطه باید آن را تایید نماید. سپس به تیم بررسی برای بازنگری نهایی ارسال و در آخر پس از بازبینی و انجام اصلاحات در سایت منتشر می‌شود.

با بکارگیری سیستم مدیریت محتوای، CMS مراحل فوق را بصورت اتوماتیک مدیریت می‌کنند و قسمت‌های مختلف را به اشخاص مربوطه می‌فرستند. در واقع با این کار، امکان مدیریت سایت توسط افراد بیشتری، به راحتی فراهم می‌شود. و در نتیجه، نظارت دقیق روی کیفیت، صحت و پایداری اطلاعات انجام خواهد گرفت.

 

انتشار مطالب در سایت

بعد از تایید نهایی محتوا، شما می‌توانید تصمیم بگیرید که این مطالب شما  چه زمانی در سایت قرار بگیرند. سیستم مدیریت محتوا شامل یک سری موتورهای انتشار بسیار قوی است که باعث می‌شود هنگام انتشار مطالب در سایت  لایه ها وظاهر صفحات سایت  را مدیریت کنید.

این مطلب را هم بخوانید  استراتژی های رقابتی

علی رغم متعدد بودن طراحی ها cms  امکان ایجاد و تغییر ظاهر صفحات سایت را به آسانی و مطابق با  میل شما فراهم می‌کند. شما تصمیم می‌گیرید که کدام مطلب در کدام بخش از سایت نشان داده‌شود.

در نتیجه cms  بطور اتوماتیک مطالب را  در سایت منتشر می‌کند. و کافی است شما فقط روی مطالب سایت تمرکز کنید و بعد مطالب را در جایگاه  خود در سایت بارگذاری کنید.

 

نمایش مطالب در سایت

سیستم مدیریت محتوا، همچنین ویژگی دیگری برای بالابردن کیفیت و تاثیرگذاری روی سایت را ارائه می‌دهد. برای مثال، CMS سی ام اس امکان نمایش سایت در مرورگر ( browser)  متفاوت را پشتیبانی می‌کنند. همچنین امکان داشتن سایت پویا (Dynamic)  را فراهم می‌کند.

 

سناریو های متفاوت سیستم های مدیریت محتوا

CMS  ها بر اساس سناریوها یا اهداف اشخاص  یا شرکت ها، کاربردهای مختلفی دارند. بعنوان مثال ، سازمانی با نام اختصاری AIIM (Association For Information and Image Management)، دو سرویس متفاوت

( ECM : Enterprise Content Management) و   (WCM : Web Content Management) را با ویژگی‌های متفاوتی ارائه داد که امروزه به نام ویکی پدیا (Wikipedia) شناخته می‌شود.

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *