کامپیوتر و شبکه, مقالات

Tunneling(تونل سازی)

تونل سازی

اکثر #شبکه_های_VPN بمنظور ایجاد یک شبکه اختصاصی با قابلیت دستیابی از طریق #اینترنت از امکان “#Tunneling” استفاده می نمایند. در روش فوق تمام بسته اطلاعاتی در یک بسته دیگر قرار گرفته و از طریق شبکه ارسال خواهد شد. پروتکل مربوط به بسته اطلاعاتی خارجی (پوسته) توسط شبکه و دو نقطه (ورود و خروج بسته اطلاعاتی ) قابل فهم می باشد. دو نقطه فوق را “#اینترفیس_های_تونل” می گویند. روش فوق مستلزم استفاده از سه پروتکل است :

#پروتکل_حمل_کننده : از پروتکل فوق شبکه حامل اطلاعات استفاده می نماید.
#پروتکل_کپسوله_سازی: از پروتکل هائی نظیر: IPSec,L2F,PPTP,L2TP,GRE استفاده می گردد.
#پروتکل_مسافر : از پروتکل هائی نظیر IPX,IP,NetBeui بمنظور انتقال داده های اولیه استفاده می شود.

با استفاده از روش Tunneling می توان عملیات جالبی را انجام داد. مثلا” می توان از بسته ای اطلاعاتی که پروتکل اینترنت را حمایت نمی کند ( نظیر NetBeui) درون یک بسته اطلاعاتی IP استفاده و آن را از طریق اینترنت ارسال نمود و یا می توان یک بسته اطلاعاتی را که از یک #آدرس_IP غیر قابل روت ( اختصاصی ) استفاده می نماید، درون یک بسته اطلاعاتی که از آدرس های معتبر IP استفاده می کند ، مستقر و از طریق اینترنت ارسال نمود.
در شبکه های VPN از نوع ” سایت به سایت ” ، #GRE)generic_routing_encapsulation) بعنوان پروتکل کپسوله سازی استفاده می گردد. فرآیند فوق نحوه استقرار و بسته بندی ” پروتکل مسافر” از طریق پروتکل ” حمل کننده ” برای انتقال را تبین می نماید. ( پروتکل حمل کننده ، عموما” IP است ) . فرآیند فوق شامل اطلاعاتی در رابطه با نوع بست های اطلاعاتی برای کپسوله نمودن و اطلاعاتی در رابطه با ارتباط بین #سرویس_گیرنده و #سرویس_دهنده است . در برخی موارد از پروتکل IPSec (در حالت tunnel) برای کپسوله سازی استفاده می گردد. پروتکل IPSec، قابل استفاده در دو نوع شبکه VPN (سایت به سایت و دستیابی از راه دور) است. #اینترفیش های Tunnel می بایست دارای امکانات حمایتی از IPSec باشند.
در شبکه های VPN از نوع ” دستیابی از راه دور ” ، Tunneling با استفاده از PPP انجام می گیرد. PPP بعنوان حمل کننده سایر پروتکل های IP در زمان برقراری ارتباط بین یک سیستم میزبان و یک سیستم ازه دور ، مورد استفاده قرار می گیرد.
هر یک از پروتکل های زیر با استفاده از ساختار اولیه PPP ایجاد و توسط شبکه های VPN از نوع “دستیابی از راه دور” استفاده می گردند:
(L2F)Layer 2 Forwarding) : پروتکل فوق توسط سیسکو ایجاد شده است. در پروتکل فوق از مدل های تعیین اعتبار کاربر که توسط PPP حمایت شده اند، استفاده شده است .
PPTP) Point-to-Point Tunneling Protocol): پروتکل فوق توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت های متفاوت ایجاد شده است . این پروتکل امکان رمزنگاری ۴۰ بیتی و ۱۲۸ بیتی را دارا بوده و از مدل های تعیین اعتبار کاربر که توسط PPP حمایت شده اند ، استفاده می نماید.
(L2TP): پروتکل فوق با همکاری چندین شرکت ایجاد شده است .پروتکل فوق از ویژگی های PPTP و L2F استفاده کرده است . پروتکل L2TP بصورت کامل IPSec را حمایت می کند. از پروتکل فوق بمنظور ایجاد تونل بین موارد زیر استفاده می گردد :
 سرویس گیرنده و روتر

این مطلب را هم بخوانید  نحوه کار Overloading پويا

 روتر و NAS

 روتر و روتر

عملکرد Tunneling مشابه حمل یک کامپیوتر توسط یک کامیون است . فروشنده ، پس از بسته بندی کامپیوتر ( پروتکل مسافر ) درون یک جعبه (پروتکل کپسوله سازی) آن را توسط یک کامیون (پروتکل حمل کننده) از انبار خود (ایترفیس ورودی تونل) برای متقاضی ارسال می دارد. کامیون (پروتکل حمل کننده) از طریق بزرگراه (اینترنت) مسیر خود را طی، تا به منزل شما (اینترفیش خروجی تونل) برسد. شما در منزل جعبه (پروتکل کپسول سازی) را باز و کامپیوتر (پروتکل مسافر) را از آن خارج می نمائید.

این مطلب را هم بخوانید  CRM یا مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟

اینترنت | سرویس_دهنده

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *