کامپیوتر و شبکه, مقالات

کابل UTP

آشنایی با کابل UTP

 اگر از تلفن استفاده کرده باشید، کابل زوج به هم تابیده بدون پوشش برای شما آشناست – کابل (Unshielded Twisted pair )UTP متداولترین نوع کابلی که در انتقال اطلاعات استفاده می گردد ، کابل های بهم تابیده می باشند. این نوع کابل ها دارای دو رشته سیم به هم پیچیده بوده که هر دو نسبت زمین  دارای یک امپدانش یکسان می باشند. بدین ترتیب امکان تاثیر پذیری این نوع کابل ها از کابل های مجاور و یا سایر منابع خارجی کاهش خواهد یافت . کابل های بهم تابیده دارای دو مدل متفاوت : Shielded (روکش دار ) و Unshielded (بدون روکش ) می باشند. کابل UTP نسبت به کابل STP بمراتب متداول تر بوده و در اکثر شبکه های محلی استفاده می گردد.کیفیت کابل های UTP متغیر بوده و از کابل های معمولی استفاده شده برای تلفن تا کابل های با سرعت بالا را شامل می گردد. کابل دارای چهار زوج  سیم بوده  و درون یک روکش قرار می گیرند.  هر زوج  با تعداد مشخصی پیچ تابانده شده ( در واحد اینچ ) تا تاثیر پذیری آن از سایر زوج ها و یاسایر دستگاههای الکتریکی  کاهش یابد.

این مطلب را هم بخوانید  اصول دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 کابل های UTP دارای استانداردهای متعددی بوده که در گروههای  (Categories) متفاوت  زیر تقسیم شده اند:

 Type کاربرد
Cat 1 فقط صوت ( کابل های تلفن )
Cat 2 داده  با سرعت ۴ مگابیت در ثانیه
Cat 3 داده با سرعت ۱۰ مگابیت در ثانیه
Cat 4 داده با سرعت ۲۰ مگابیت در ثانیه
Cat 5 داده با سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه

CAT3 :

Cat3 یک درجه از کابل است که در #شبکه_بندی استفاده می شود ،اما cat5 بهتر از این نوع می باشد. نکته کلیدی درباره cat3 این است که این کابل هم اکنون در بیشتر ساختمانهای اداری و منازل وجود دارد .cat3 ،کابلvoice-grade است که در شبکه های تلفن از آن استفاده می شود.این کابل در شبکه هایی با حداکثر سرعت ۱۰Mbps استفاده می شود.

این مطلب را هم بخوانید  اثربخشی بازاریابی به شما بستگی دارد

 

CAT5 :

    بیشتر کابلهای utp  در شبکه های امروزی cat5  است.این کابل می تواند در شبکه هایی با حداکثر سرعت ۱۰۰Mbps بکار گرفته شود.

CAT6 و CAT7 :

    امروزه انواع دیگری از کابل ها نیز موجود هستند که در با نام CAT6 و CAT7  دسته بندی می شوند. دوام این نوع کابلها نسب به انواع دیگر بالاتر بوده و برای سرعت های بالاتر از ۱۰۰Mbps بکار گرفته می شود.

 

مزایای کابل های بهم تابیده کابل UTP :

 سادگی و نصب آسان

 انعطاف پذیری مناسب

 دارای وزن کم بوده و براحتی بهم تابیده می گردند.

 

معایب کابل های بهم تابیده :

 تضعیف فرکانس

 بدون استفاده از تکرارکننده ها ، قادر به حمل سیگنال در مسافت های طولانی نمی باشند.

 پایین بودن پهنای باند

 بدلیل پذیرش پارازیت در محیط های الکتریکی سنگین بخدمت گرفته  نمی شوند.

این مطلب را هم بخوانید  CRM فروش و مدیریت آن

پیچیدگی بین وایرها به پوشش کابل برای جلوگیری از تداخلات الکترومغناطیسی کمک می کند.

کابل UTP  از اتصال دهنده های پلاستیکی به نام RJ45  استفاده می کند.این اتصال دهنده ها شبیه اتصال دهنده های تلفن می باشند با این تفاوت که در عوض ۴ وایری که در سیستم تلفن دیده می شود ،RJ45  شبکه شامل ۸ اتصال می باشد .

نصب  کابل UTP  راحت تر از کواکسیال است زیرا به راحتی می توانید آن را در گوشه ها استفاده کنید .زوج به هم تابیده در مقابل نویزها از کواکسیال حساس تر است و در محیطهایی شامل وسایل بزرگ الکتریکی و الکترونیکی نباید استفاده شود .

کانکتور استاندارد برای کابل های UTP  ، از نوع  RJ-45 می باشد. کانکتور فوق شباهت زیادی به کانکتورهای تلفن (RJ-11) دارد. هر یک از پین های کانکتور فوق می بایست بدرستی پیکربندی  گردند. (RJ:Registered Jack)

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

1 فکر در مورد “ کابل UTP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *