کامپیوتر و شبکه, مقالات

کابل STP

کابل STP چیست؟

کابل STP زوج به هم تابیده پوشش دار است .تفاوت این کابل با کابل UTP در این است که STP از یک پوشش حفاظتی با کیفیت بسیار عالی استفاده می کند .بنابراین این کابل کمتر در معرض تداخلات الکتریکی قرار می گیرد و سرعت های بالاتر در مسیرهای طولانی تر از UTP را پشتیبانی می کند . برای درک بهتر انواع کابل و اینکه چه موقع از هر کدام استفاده کنیم یک مثال در زیر آورده شده :

این مطلب را هم بخوانید  سامانه سی آر ام و مدیریت پایگاه اطلاعات

مثال کابل STP

مثال برای کابل STP: یک شرکت دارای سه ساختمان یک اندازه می باشد . هر کدام از این ساختمان ها ۴ طبقه دارند .اندازه هر ساختمان تقریبا ۲۰۰*۱۰۰ متر می باشد این شرکت به پهنای باند بالا و سرعت شبکه ۱۰۰Mbps نیاز دارد .
در نزدیکی این ساختمان ها یک ایستگاه رادیویی قرار دارد که سبب تداخلاتی روی همه وسایل و سیگنالها الکتریکی محیط می شود . یکی از راه حلهای این مشکل در زیر آورده شده است:

این مطلب را هم بخوانید  برخورد با مشتریان CRM بر اساس روانشناسی رفتاری

۱ – ساختمان ها باید با کابل فیبر نوری به هم متصل شوند .
۲ – در طبقه بالایی هر ساختمان روتری قرار داده شود تا کابل های فیبر نوری را به هم متصل کند .
۳ – در هر طبقه از ساختمان ها باید یک سوئیچ قرار دهیم که به روتر طبقه چهارم متصل شود .
۴ – در هر طبقه برای حذف تداخلات فرکانسهای رادیویی (RFI) که توسط ایستگاه رادیویی تولید می شود ، از کابل STP استفاده می کنیم .برای اتصال سوئیچ ها به روتر نیز از همین کابل استفاده می کنیم.

این مطلب را هم بخوانید  بهینه سازی استفاده از فایروال
author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.