کامپیوتر و شبکه, مقالات

کابل Cabling و معرفی مزایا و معایب آنها

کابل و انواع کابل ها

  در شبکه های محلی از کابل بعنوان محیط انتقال و بمنظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد. ازچندین نوع کابل در شبکه های محلی استفاده می گردد.  در برخی موارد ممکن است در یک شبکه  صرفا” از یک نوع کابل استفاده و یا با توجه به شرایط موجود از چندین نوع کابل استفاده گردد. نوع کابل انتخاب شده برای یک شبکه به عوامل متفاوتی نظیر : توپولوژی شبکه، پروتکل و اندازه  شبکه بستگی خواهد داشت . آگاهی از خصایص و ویژگی های متفاوت هر یک از کابل ها و تاثیر هر یک از آنها بر سایر ویژگی های شبکه،  بمنظور طراحی و پیاده سازی یک شبکه موفق بسیار لازم است .
LAN ها با بکار گیری یکی از انواع کابل می توانند به هم متصل شوند.هر نوع کابل مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

سه نوع اصلی کابل عبارتند از : Cabl کواکسیال، کابل زوج به هم تابیده و فیبر نوری.

این مطلب را هم بخوانید  استراتژیهای بازاریابی بین الملل

Coaxial Cable

یکی از مهمترین محیط های انتقال در مخابرات Coaxial Cable و یا هم محور می باشد . این نوع کابلها از سال ۱۹۳۶ برای انتقال اخبار و اطلاعات در دنیار به کار گرفته شده اند. در این نوع کابل‌ها، دو سیم تشکیل دهنده یک زوج ، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از یک سیم در مغز و یک لایه مسی بافته شده در اطراف آن تشکیل می گردد. در نوع دیگر کابل های کواکسیال ، به جای لایه مسی بافته شده ، از تیوپ مسی استوانه ای استفاده می شود. ماده ای پلاستیکی این دو هادی را از یکدیگر جدا می کند. ماده پلاستیکی ممکن است بصورت دیسکهای پلاستیکی یا شیشه ای در فواصل مختلف استفاده و مانع از تماس دو هادی با یکدیگر شود و یا ممکن است دو هادی در تمام طول کابل بوسیله مواد پلاستیکی از یکدیگر جدا گردند.

کابل کواکسیکال

کابل کواکسیکال

 

این مطلب را هم بخوانید  مشتریان شاکی در CRM و مدیریت آنها

مزایای کابل های کواکسیال :

-قابلیت اعتماد بالا
– ظرفیت بالای انتقال ، حداکثر پهنای باند ۳۰۰ مگاهرتز
– دوام و پایداری خوب
– پایطن بودن مخارج نگهداری
– قابل استفاده در سیستم های آنالوگ و دیجیتال
– هزینه پائین در زمان توسعه
– پهنای باند نسبتا” وسیع که مورد استفاده اکثر سرویس های مخابراتی از جمله تله کنفرانس صوتی و تصویری است .

معایب کابل های کواکسیال :

– مخارج بالای نصب
– نصب مشکل تر نسبت به کابل های بهم تابیده
– محدودیت فاصله
– نیاز به استفاده از عناصر خاص برای انشعابات

BNC :

از کانکتورهای BNC(Bayone -Neill – Concelman) بهمراه کابل های کواکسیال استفاده میگردد. اغلب کارت های شبکه دارای کانکتورهای لازم در این خصوص می باشند.

کانکتور BNC

از کانکتورهای BNC(Bayone -Neill – Concelman) بهمراه کابلهای کواکسیال استفاده میگردد.

فیبر نوری:

یکی از جدیدترین محیط های انتقال در شبکه های کامپیوتری ، فیبر نوری است . فیبر نوری از یک میله استوانه ای که هسته نامیده می شود و جنس آن از سیلیکات است تشکیل می گردد. شعاع استوانه بین دو تا سه میکرون است . روی هسته ، استوانه دیگری ( از همان جنس هسته ) که غلاف نامیده می شود ، استقرار می یابد. ضریب شکست هسته را با M1 و ضریب شکست غلاف را با M2 نشان داده و همواره M1>M2 است . در این نوع فیبرها ، نور در اثر انعکاسات کلی در فصل مشترک هسته و غلاف ، انتشار پیدا خواهد کرد. منابع نوری در این نوع کابل ها ، دیود لیزری و یا دیودهای ساطع کننده نور می باشند.منابع فوق ، سیگنال های الکتریکی را به نور تبدیل می نمایند.

فیبر نوری

فیبر نوری از یک میله استوانه ای که هسته نامیده می شود و جنس آن از سیلیکات است تشکیل می گردد.

امروزه از فیبر نوری در موارد متفاوتی نظیر: شبکه های تلفن شهری و بین شهری ، شبکه های کامپیوتری و اینترنت استفاده بعمل می آید. فیبرنوری رشته ای از تارهای شیشه ای بوده که هر یک از تارها دارای ضخامتی معادل تار موی انسان را داشته و از آنان برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی استفاده می شود.

این مطلب را هم بخوانید  نحوه کار NAT پويا چگونه است؟

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *