مقالات

سامانه سی آر ام و مدیریت پایگاه اطلاعات

سامانه سی آر ام و مدیریت پایگاه اطلاعات
بیشتر تصمیمات اجرایی در شرایط سنتی و توسط کاربران بی تجربه و ابزارهای خودکار صورت می پذیرد. این در حالی است که پردازش اطلاعات های جامع نیازمند یک پایگاه اطلاعات وسیع و با مدیریت عالی است که این خود یکی از اهداف سیستم سی آر ام را برآروده می سازد.

در ادامه با قاصدک سافت همراه باشید تا اطلاعاتی راجع به سامانه سی آر ام و مدیریت پایگاه اطلاعات به دست آورید.

قابلیت های سیستم مدیریت پایگاه اطلاعات چیست؟

در سامانه سی آر ام قابلیت یک سیستم مدیریت پایگاه اطلاعات ارتباطی (RDBMS) در استفاده از اطلاعات به چهار ویژگی زیر بستگی دارد:

پیچیدگی مدل جمع آوری اطلاعات
تعداد کاربران هم زمان
حجم اطلاعات ها
میزان پیچیدگی محیط پردازش و فنون اطلاعات کاوی

اطلاعات کاوی در سامانه سی آر ام به معنای اکتشاف و تحلیل حجم عظیمی از داده ها، به منظور استخراج الگوها و قواعد معنادار می باشد. از متداول ترین فنون تحلیلی در عملیات داده کاوی عبارتند از: طبقه بندی، مرتبط سازی، تحلیل توالی، خوشه سازی، برآورد می باشد.

این مطلب را هم بخوانید  جملات مخرب در فروش تلفنی

بخوانید: ثبت درخواست مشاوره رایگان

طبقه بندی در سی آر ام

متداول ترین روش اطلاعات کاوی در سامانه سی آر ام می باشد که برای ایجاد مدل طبقه بندی اطلاعات ها در مقیاس وسیع به کار می رود. استفاده از الگوریتم های طبقه بندی با نمونه ای از تراکنش های از قبل طبقه بندی شده شروع می شود.

مرتبط سازی

در سامانه سی آر ام مرتبط سازی روشی است که در مورد مجموعه ای از اقلام، رکوردها و تراکنش هایی به کار می رود که در دارای وجوه اشتراک و ویژگی های یکسان می باشند. در این حالت سیستم بیشتر به این وجود اشتراک توجه می کند. تحلیل سبد بازار یکی از متداول ترین مواردی است که از روش های مرتبط سازی استفاده می کند.

تحلیل توالی در سی آر ام

اغلب به عنوان شکل دیگری از مرتبط سازی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن اطلاعاتی از قبیل توالی خریدهای انجام شده، شماره حساب، کارت اعتباری و…در اختیار کاربران قرار می گیرد.

خوشه سازی

یک پایگاه اطلاعات را به گروه های مختلفی بخش بندی می کند. هدف خوشه سازی شناسایی و تفکیک گروه هایی است که با یکدیگر متفاوت هستند.

این مطلب را هم بخوانید  معرفی شبکه های کامپیوتری

برآورد یا تخیمن

شکل دیگری از طبقه بندی می باشد و دارای امتیازاتی است که با توجه به ابعاد گوناگون به اطلاعات ها تعلق می گیرد.

 

اطلاعات کاوی چیست؟

اطلاعات کاوی فرآیندی است که: تحت تاثیر فناوری های انبار اطلاعات، مخزن اطلاعات و سیستم های مدیریت پایگاه اطلاعات و ابزارهای تحلیل کسب و کار می باشد. و برای شناسایی الگوها و روابط ناشناخته در پایگاه های اطلاعات بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.
هدف نهایی از اطلاعات کاوی کسب نتایج جامع و معنادار از تحلیل های گسترده اطلاعات می باشد.
فرآیندهای اطلاعات کاوی شامل دو مرحله انتخاب و جداسازی اطلاعات و تحلیل و تفسیر آنها می باشد.

انتخاب و جداسازی اطلاعات ها

ایجاد یک پایگاه اطلاعات مناسب در سامانه سی آر ام گام مهمی در فرآیند اطلاعات کاوی است. که یک پایگاه اطلاعات بازاریابی می تواند دربرگیرنده جدول اطلاعات ثبت شده خرید، اطلاعات مربوط به سبک زندگی مشتریان و پیشرفته ترین اطلاعات جمعیت شناختی باشد.

تحلیل و تفسیر اطلاعات در سامانه سی آر ام

در سامانه سی آر ام در یک محیط انبار اطلاعات ، گزارش ها و تفسیر ها بعد از تلفیق با سیستم های اکتشافی برای استخراج اطلاعات به کار می رود.
برای استفاده کامل از فرآیند اطلاعات کاوی انجام اقدامات زیر ضروری است:
ایجاد مدل های پیش بینی و طبقه بندی
تحلیل ارتباطات و پیوندها
بخش بندی پایگاه اطلاعات
شناسایی انحرافات

این مطلب را هم بخوانید  راه اندازی سایت چگونه است؟

ابزارهای اطلاعات کاوی

۱٫ شبکه های عصبی
۲٫ درخت های تصمیم
۳٫ استخراج قواعد
۴٫ واقعیت بخشی به اطلاعات

کاربردهای اطلاعات کاوی

در سامانه سی آر ام با استفاده از اطلاعات کاوی می توان از طریق الگوهای موجود در پایگاه اطلاعات، مشتریان به الگویی برای مشتریان بالقوه دست یافت و از این طریق می توان هدف گذاری جذب مشتریان را به صورت دقیق تری انجام داد.
به عنوان مثال مدیران بازاریابی می توانند با شناسایی افراد مناسب برای تبلیغات ایمیلی و نیز ارسال کاتالوگ و…هزینه های مربوطه را کاهش دهند و اقدامات منجر به فروش خود را افزایش دهند.
یکی دیگر از کاربردهای اطلاعات کاوی تشخیص سوءاستفاده های احتمالی است.

author-avatar

درباره یاسر

از سال 1371 هجری شمسی با دنیای رایانه آشنا شدم. بیشتر وقتم را به یادگیری و مطالعه صرف می کنم و به طراحی، برنامه نویسی و شعر علاقه مندم. */ این که یک روز مهندس برود در پی شعر / سر و سریست که با موی پریشان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *